شرکت‌های هندی برای کارمندان دارای فرزند شرایط ویژه‌ای در نظر گرفته‌اند / مرخصی طولانی!

در کشور هند، مجموعه‌ای از شرکت‌های جدید مانند کرداونیو، اوکی کردیت، پلام، نوا بنفیتس، سوییگی و باجوز، مرخصی‌های نامحدودی را برای مراقبت از کودکان برای کارمندان خود در نظر می‌گیرند و انعطاف‌پذیری بیشتری در برنامه کاری ارائه می‌دهند، زیرا والدین در دوران شیوع کرونا در غیاب مدرسه و مهد کودک برای مراقبت از کودکان دچار مشکل شده بودند. مشکلی که هنوز هم به طور کامل برطرف نشده و هر لحظه ممکن است با ظهور یک سویه جدید، والدین شاغل را با بحران مواجه کند.

این شرکت‌ها این اقدام را با شروع موج سوم کووید آغاز کردند. زیرا بیشتر نیروهای متخصص مدت‌هاست در خانه امور کاری خود را پیش می‌برند. آنها به کارکنان خود هزینه‌های مراقبت از کودک را می‌پردازند و برای پدران و مادران مرخصی زایمان طولانی‌مدت در نظر می‌گیرند.

چندی پیش استارتاپ حسابداری دیجیتال اوکی کردیت مزایای بارداری و پدر شدن را فراتر از استانداردهای صنعت گسترش داد. مادران در این شرکت ۳۲ هفته مرخصی استحقاقی – شش هفته بیشتر از آنچه توسط دولت اجباری شده است – و ۲۸ هفته اضافی کار در خانه خواهند داشت. پدران نیز هشت هفته مرخصی با حقوق و ۲۸ هفته کار در خانه دارند.

ویشال امان گومماداپو، مدیر منابع انسانی اوکی کردیت می‌گوید: «برای کسانی که صاحب فرزند می‌شوند، انعطاف‌پذیری زیادی در تیم‌ها وجود دارد؛ زیرا ما می‌دانیم آنها باید زمان زیادی را به کودک اختصاص دهند. این شرکت یک خط مشی مرخصی نامحدود دارد که به افراد اجازه می‌دهد به اندازه نیاز خود مرخصی بگیرند.»

در کرداونیو، مادران ۲۶ هفته مرخصی زایمان با حقوق طبق قوانین دولت، مرخصی اجباری و ۲۶ هفته مرخصی بیشتر با حقوق جزئی دریافت می‌کنند. پدران هم ۱۰ هفته مرخصی می‌گیرند که می‌توانند آن را به سه قسمت تقسیم کنند و ظرف یک سال پس از تولد نوزاد آن را بگذرانند.

تانیا ماهان، مدیر برند کارفرمایی کرداونیو گفت: «در زمان همه‌گیری و در غیاب مهد کودک‌ها و تعطیلی اکثر مدارس، متوجه شدیم کارمندان در هماهنگی میان انجام وظایف کار و رسیدگی به فرزندان خردسال‌شان با مشکل مواجه شده‌اند. به همین دلیل یک خط تسهیلات ایجاد کردیم که به موجب آن هر کارمند می‌تواند برای مراقبت از کودک خود ۱۵ هزار روپیه، کمک‌هزینه دریافت کند. البته این تسهیلات حداکثر برای دو کودک اعطا می‌شود.»

آن دسته از نیروی کار استارتاپ زیبایی وگان پلام که همزمان نقش مادر یا پدر را نیز عهده دارند، گزینه‌های کاری‌شان انعطاف‌پذیر است و به حمایتهای سلامت روان دسترسی دارند. شانکار پراساد، بنیان‌گذار این استارتاپ می‌گوید: «کارمندان می‌توانند برای گرفتن مشاوره در مورد مدیریت نقش‌هایشان و مشکلاتی که دارند، از خدمات سلامت روان استفاده کنند و شرکت هزینه آن را می‌پردازد.»

استارتاپ سلامتی کارکنان نوا بنفیتس در برابر کارمندانی که صاحب فرزند هستند، انعطاف بیشتری می‌دهد. سارانش گارگ، یکی از بنیان‌گذاران این استارتاپ می‌گوید این شرکت زمان‌بندی کار را متناسب با والدین تنظیم کرده و حتی حجم کار را برای برخی از کارمندان کاهش داده است.

گارگ گفت: «در موج سوم همه‌گیری، کودکانی را دیدیم که مبتلا به کووید یا سایر بیماری‌ها شدند. بنابراین خدمات سلامت و مراقبت از اطفال را در اختیار کارمندان قرار دادیم که به موجب آن می‌توانند هر چند بار که نیاز دارند با پزشک مشورت کنند تا مطمئن شوند بچه‌هایشان در سلامتی کامل به سر می‌برند.»

شرکت ادتک باجوز همچنین مرخصی مراقبت از کودکان دارد. طبق آن، کارکنانی که فرزندان زیر ۱۳ سال دارند، یک هفته مرخصی بیشتر دریافت می‌کنند. در سوییگی نیز کارمندان خدمات مراقبتی سلامت و تا ۱۵ روز مرخصی اضافی دریافت می‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *